Ek Gıda süreci ile ilgili Tüm Sorularınızı Bekliyorum.

Annelerim ve çok değerli ebebeynler, ek gıda süreci ile ilgili tüm sorularınızı aşağıya yorum bırakarak sorabilirsiniz.

Hali hazırda instagram.com/ekgidatarifleri üzerinden elimden geldiğince sorularınızı cevaplamaya çalışıyorum. Buradan da sorularınızı bekliyorum.

Ek Gıda süreci ile ilgili Tüm Sorularınızı Bekliyorum.” yazısında 10 düşünce

  • elif diyor ki:

   merhaba,17.ayda bebeğin 3 ana öğün ve ara öğünleri olması gerekir.öncelikle iştahsızlıktan kaynaklı mı buna bakabilirsiniz ki bunun da alt sebepleri aranır.diş dönemi enfeksiyon kansızlık,demir eksikliği gibi birçok nedeni olabilir.dönemsel birşeyse geçicidir ve diş çıkarma dönemlerinde anne sütüne emmeye düşkünlük artar fakat ekgıda sürecinde hep bu şekilde devam ettiyse mutlaka bir uzmana danışarak ilerlemenizi tavsiye ederim.sevgiler..

 1. Melis diyor ki:

  Bebeğim henüz 5 aylık doktorumuz ek gıdaya yavaş yavaş geçebileceğimizi söyledi sebze ve meyve püreleri ile başladım muhallebi vermek için henüz erken mi? inek sütü zaten kullanamıyoruz yaşına girene kadar devam sütü de kullanmak istemiyorum kendi sütümde yetersiz nasıl yapabilirim? Birde bebeğimi yoğurtla ne zaman tanıştırabilirim

  • elif diyor ki:

   merhaba,ekgıdaya geçişte doktorlar bebeğinizin gelişimine göre sizi yönlendirirler.bu sebeple erken ekgıdaya geçmenizle alakalı en iyisi sizi takip eden doktorunuzdan bilgi almanız olacaktır.uzmanlar devam sütünün(formül mama)bebeğinizin gelişimi için 2yaşına kadar(anne sütü yokluğunda ve yetersizliğinde) alınması gerektiğini belirtirler.sevgiler..

 2. Ozge diyor ki:

  Merhabalar oglum bu ayin sonunda 8 aylik olucak ek gidalara basladik anne sutu olmadigi icin formul mama kullaniyorum kac ogun ek gida vermem gerekiyor tesekkur ederim simdiden

  • elif diyor ki:

   merhaba 6-8 aylık dönemde max 2 öğün(ana öğün anne sütü veya formül mama) 9.aydan itibaren ise 3 öğün verebilirsiniz der uzmanlar..sevgiler..

 3. Satı diyor ki:

  Bebeğim 6 ayını bitirdi ve alt on dişleri çıktı ama sadece anne sütü alıyor biberonla şu dahi içmiyor kassik görünce ağzını dahi açmıyor doktorumuzun yönlendirmesiyle 4 ayda başlamıştık ek gıdaya meyve püresi suyu çok az da yoğurt yiyordu ama son 1 aydır ağzına hiç birşey almıyor ve kilosu ortalamanın altında ne yapabilirm

  • elif diyor ki:

   Merhaba diş dönemlerinde iştahsızlık görülebiliyor.Eğer bu diş dönemi dışında da devam ederse ozaman doktorunuz kan değerlerine bakıcaktır.Demir eksikliği kansızlık çinko iştahsızlık yapabiliyor çünkü.En önemli iştahsız dönemlerde sakin kalabilmek ve zorlamamak.Ek gıda zamanalarınızı keyifli hale getirebilirsiniz.Önüne parmak besinler verebilirsiniz böylece yediği besinleri daha iyi tanıcak ve keşfedicektir . Ek gıda tarifleri sayfamızda bir çok besleyici tarif de mevcut inceleyebilirsinizSağlıkla büyüsün kuzu..SEVGİLER

 4. berivankaracar diyor ki:

  Merhabalar bebegim 5.5 aylik ek gidaya yavastan basladim. Sebzeler ve yogurt ile. Kac öğün yedirmem gerektigini cok net bilmiyorum sabahlari veriyorum ogleden sonra veriyorum ve aksam ustu bir ceyrek elma veriyorum. Dogrumu ilerliyorum yoksa cok mu veriyorum bilgi verirmisiniz?

  • elif diyor ki:

   merhaba ek gıdaya en uygunu 180 günü tamamladıktan sonra başlamaktır doktor kontrolünde. 6.aydan itibaren ise günde 1 öğün tadımlarla bebeğiniz ne aç ne tokken ve uykusunu almışken öğlen saatlerinde 3 gün kuralı ile verebilirsiniz. Ek gıda sürecinde mutlaka sizi takip eden doktorunuzdan da bilgi edinebilirsiniz.Sağlıkla büyüsün kuzu.sevgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir